Pripravili smo vam odgovore na najpogostejša vprašanja, ki nam jih v veterini zastavljajo novi lastniki psov in upamo, da vam olajšamo skupne začetke.
Če ste kupili psa pri odgovornem rejcu, bo večino dela namesto vas opravil že rejec sam, kar je tudi sicer zakonsko določeno dolžan storiti.. Pes bo čipiran, s svojim potnim listom, registriran bo v Centralnem registru hišnih živali (CHRŽ) . Ob nakupu psa boste napisali kupoprodajno pogodbo ali obrazec o spremembi lastništva psa s podatki o psu (št. čipa, št. potnega lista, ŠT. ČIPA MAME PSA!), s podatki o prodajalcu ter vašimi podatki (ime, priimek, naslov, telefonska številka in EMŠO).
Obrazec dobite na spletni strani UVHVVR ali v veterinarskih ambulantah. Odgovornost lastnika je, da v sedmih dneh na podlagi te pogodbe/obrazca uredi spremembo lastništva v katerikoli veterinarski organizaciji. Enak postopek velja, če ste kupili ali posvojili odraslega psa.
Če pa ob nakupu psa niste dobili nobenih dokumentov, psa čim prej peljite k veterinarju, da mu vstavi čip, izda potni list in ga vpiše v Centralni register hišnih žvali. Za registracijo psa je potrebno navesti izvor psa in št. čipa mame psa.
Psi brez znanega izvora morajo v zavetišče, kjer bodo preživeli obdobje karantene in tam bodo tudi ustrezno označeni.
Pasji mladički dobijo zdravila proti notranjim zajedavcem prvič že pri 4 tednih starosti. Pri sedmih do osmih tednih starosti morajo biti mladički prvič cepljeni proti kužnim boleznim (več o tem v nadaljevanju) in takrat morajo biti drugič razglisteni. Naslednjo dozo antiparazitikov pa dobijo ob cepljenju proti steklini. Kasneje je priporočljivo, da psu dajete sredstva proti glistam in trakuljam v 3–4 mesečnih razmikih. Če pa v pasjih iztrebkih opazite gliste ali odrivke trakulj (ti so videti kot riževa zrna), je treba antiparazitike dajati bolj pogosto.
Najboljšo zaščito proti bolham in klopom zagotavljajo ampule, tablete ali ovratnice, ki jih po navodilih proizvajalca lahko daste psu po 6. oz. 8. tednu starosti, odvisno od vrste preparata. Izogibajte se zeliščnim preparatom, ker so ti manj učinkoviti in delujejo zgolj repelentno. Ampule oz. tablete z zdravilnimi učinkovinami (Advantix, Frontline, Advocate, Stronghold, Nexgard, Foresto… ) za psa niso strupene, kot nekateri zmotno verjamejo.
Večina preparatov proti zunanjim zajedavcem zagotavlja zaščito 1 mesec, torej je potrebno postopek mesečno ponavljati. Ovratnice imajo navadno daljši čas delovanja.
Posebno nevarna za psa je ti. srčna glista ali dirofilarija. Z ličinkami te gliste lahko vašega psa s pikom okužijo okuženi tigrasti komarji, ki jih v centralni Sloveniji sicer ni, najdemo pa jih ob morju ter v Prekmurju. Ker srčna glista lahko povzroči srčno popuščanje in je zdravljenje tega praktično nemogoče, pred odhodom na območja, kjer najdemo tigraste komarje, pomislite na tablete, ki delujejo preventivno.
V času cepljenja mora biti pes zdrav, priporočljivo je, da pred cepljenjem ali najkasneje ob prvem cepljenju, dobi tudi zaščito proti notranjim zajedavcem.
Pasje mladiče, katerih mati ni bila cepljena ali tega podatka nimamo, se psa pri 6–8 tednu starosti prvič cepi s kombinirano vakcino proti kužnim boleznim (parvoviroza, pasja kuga, kužni hepatitis, kužni kašelj in leptospira). Večinoma so psi prvič cepljeni že pri vzreditelju. Ponovno cepljenje sledi čez 3–4 tedne, tretje pa pri starosti 14–16 tednov.
V primeru, da je mati bila cepljena, se cepi mladiče le dvakrat.
Če cepimo prvič že odraslega psa, sta priporočeni 2 cepljenji v razmiku 3–4 tednov. Revakcinacija oz. ponovno cepljenje se ponavlja vsako leto.
Med 12–16 tednom starosti se pse prvič cepi proti steklini. Nato morajo biti psi proti steklini cepljeni še 2x, torej gre skupno za 3 letna zaporedna cepljenja. Če le-ta cepljenja opravimo brez zamude, sledi 2 letni premor. Cepljenje proti steklini je obvezno na podlagi Pravilnika o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje širjenja in zatiranje stekline (Uradni list RS, št. 139/06).
Zelo pomembno pri cepljenjih je, da se ne zamudi predvidenega datuma cepljenja, saj lahko le na ta način ohranimo zadostno količino protiteles v organizmu psa in ga primerno zaščitimo, saj za večino teh bolezni NI zdravila. Redno cepljenje, ki se izvaja, zaščiti psa pred težko ozdravljivimi ali celo smrtno nevarnimi boleznimi. V določenih primerih s cepljenjem živali zaščitimo tudi zdravje ljudi, denimo pri steklini in leptospirozi.
Lastniki psov nam v zvezi s cepljenjem pogosto postavljajo vprašanja:
Sterilizacija in kastracija sta kirurška posega, ki ju opravimo zgolj v dobro naših ljubljenčkov in ju v naši ambulanti spodbujamo. Z njima ne uničimo lastnosti naših živali oziroma karakterja in ostalih nagonov živali, ampak samo kontroliramo spolno vedenje in spolni nagon. Poleg tega jih zaščitimo pred vrsto hormonsko povzročenih bolezni.
Najprimernejši čas za sterilizacijo psic je po dopolnjenem petem mesecu starosti, odvisno od velikosti psice in od drugih dejavnikov . Med gonitvijo sterilizacijo odsvetujemo. Pri samcih je primerna starost za kastracijo podobna kot pri samicah.
Zakaj se torej odločiti za sterilizacijo oz. kastracijo?
PREHRANA
Psu je potrebno zagotoviti hrano, ki je primerna njegovi starosti, velikosti/pasmi ter morebitnim zdravstvenim težavam. To najlažje zagotovite s katero od komercialno dostopnih hran v obliki briketov ali konzerv. Pri tem se je treba zavedati, da cena velikokrat narekuje kakovost hrane. To pomeni, da se poskušajte izogibati poceni briketom ali konzervam, ki so po navadi na voljo v trgovinah z živili in po hrano boljše kvalitete raje odidite v veterinarsko ambulanto ali katero izmed specializiranih trgovin za male živali. Tako boste za hrano sicer odšteli več, vendar dolgoročno veliko prihranili, saj bo imel pes manj zdravstvenih težav.
Na pasji jedilnik zagotovo ne sodijo ostanki naše hrane. Če želite psu kuhati, se posvetujte z veterinarjem kako in kaj. Obstajajo namreč živila, ki jih v naši kuhinji srečujemo dnevno, vendar pa za psa še zdaleč niso primerna ali so celo nevarna. Tako na primer ni priporočljivo pretiravati s testeninami ali rižem ali katerimi od ostalih ogljikovih hidratov oz. je potrebno količino le-teh prilagoditi aktivnosti našega ljubljenčka. Tudi čebula, čokolada, oreščki makadamije, grozdje in rozine so za psa lahko zelo nevarni!
Količina hrane, ki jo pes potrebuje, je odvisna od velikosti, starosti in telesne aktivnosti. Za začetek je prav, da se ravnamo po navodilih proizvajalca (na vsaki vreči hrane ali konzervi so splošna priporočila, koliko bi naj pes glede na svojo starost/težo zaužil), kasneje pa količino prilagajamo glede na kondicijo psa. Zelo pomembno je, da psa ne hranimo preveč (ali premalo, kar se sicer pri vestnih lastnikih redkeje dogaja). Pes s prekomerno telesno težo je namreč bolj nagnjen k številnim obolenjem, kot so diabetes, obolenja mišic in sklepov…
Kolikokrat bo pes jedel, je odvisno predvsem od njegove starosti. Splošno priporočilo je, da mladič od odstavitve do tretjega meseca dobi hrano štirikrat na dan, nato do približno pol leta trikrat in kasneje dvakrat dnevno. Odraslega psa lahko hranimo dvakrat ali enkrat na dan.
Mladič je prišel v vaš svet in prav je, da ga naučite živeti po vaših pravilih in se ne prilagajate njihovim. Vzgoja, navajanje na čistočo, odpoklic, osnovna socializacija oz. vedenje psa do ljudi in drugih živali so stvari, ki se slišijo enostavne, vendar pa je včasih prav, da se obrnete po pomoč v pasjo šolo. Pravilno vzgojen pes je vodljiv, ni konflikten, spoštuje vašo avtoriteto, zato vam je v ponos, življenje z njim pa resnično prijetno. Zato se vam splača vzeti nekaj več časa za delo z mladičem, kot dobro naložbo v prijetno skupno bivanje, ko bo pes odrasel. Z navajanjem na čistočo in osnovnim šolanjem začnite takoj, ko pes pride v novi dom.
Kako se lotiti kopanja in osnovne nege dlake, nege krempljev in nege poškodovane kože ter bolne, krhke dlake, vam svetujemo veterinarji. Za nego dolgodlakih psov in tistih, ki zahtevajo posebno nego, pa bo najbolje poskrbela pasja negovalka oz. frizerka. Obiščite jo, ko je vaš pes še mladič, tako boste tudi sami znali negovati dlako mladiča, zanj pa bodo obiski pri pasjem frizerju v prihodnosti manj stresni.
Imetnik psa mora biti starejši od 18 let in mora ob prvi registraciji predložiti svoj EMŠO, kontaktne podatke in razpoložljive podatke o psu. Ta oseba ima žival v lasti in prevzema skrb ter odgovornost za njeno početje. Imetnik psa je dolžan upoštevati pravila tako dobrega ravnanja z njim kot tudi vsa druga določila Zakona o zaščiti živali ( Uradni list RS, št. 43/07). V primeru, da vaš pes povzroči poškodbo (opraska ali ugrizne) človeka, ga na podlagi obstoječih predpisov – zaradi suma na steklino – deset dni od dneva poškodbe ne smete usmrtiti ali kako drugače odtujiti.
Če je vaš pes ugriznil ali drugače poškodoval človeka, ki je zato moral k zdravniku, bo ta napoten v antirabično ambulanto .Od tam bodo o ugrizu vašega psa obvestili veterinarsko inšpekcijo, ta pa bo kontaktirala vas. Takoj po prejemu njihovega obvestila ste dolžni obvestiti svojega veterinarja, ki bo opravil predpisan pregled vaše živali in izvedel druge nadaljnje postopke.
Pooblaščeni veterinarski ustanovi ste dolžni prijaviti vsako spremembo v z vezi z rejo psov (izgubo, pobeg, pogin, usmrtitev, izgubo identifikacijskega dokumenta, spremembo lastništva).
STAROST |
REDNA OSKRBA |
DODATNO |
MLADIČI DO 1 LETA |
|
|
ODRASLI PSI OD 1-7 LET |
|
|
ZLATA LETA PSI STAREJŠI OD 7 LET |
|
|
Psi se v primerjavi z ljudmi starajo veliko hitreje, torej že obdobje 3 mesecev lahko pomeni veliko pri razvoju posamezne bolezni. Tveganje za pojav raka, diabetesa, hipertiroidizma, debelosti, artritisa in srčnih obolenj, pa se s staranjem hitro povečuje.
2x letni preventivni pregled psa pri veterinarju nam omogoči, da pojav katere od morebitnih bolezni prepoznamo dovolj zgodaj, preden bolezen napreduje in jo je težje zdraviti. Cilj teh pregledov je torej zgodnje prepoznavanje bolezni, omejevanje oz. zmanjševanje kliničnih znakov bolezni in posledično boljša kvaliteta življenja psa in daljša življenjska doba. Pregled na pol leta tudi ne pomeni nujno, da bo pes moral skozi postopek kompliciranih in stresnih diagnostičnih postopkov, ki bodo lastnikom predstavljali velik finančni zalogaj. Pogosto je dovolj le natančen klinični pregled psa, ki vključuje poslušanje srca in pljuč ter svetovanje glede spremenjenih življenjskih navad psa .Natančen pregled zob in ustne votline ter kontrola telesne teže sta tudi zelo pomembna dela kliničnega pregleda, saj spremembe enega ali drugega lahko vodijo v bolezenska stanja oz. lahko pomembno vplivajo na splošno zdravstveno stanje.
Redni pregledi so torej velika prednost za zdravje vašega psa, ker nam dajo možnost, da ob pojavu bolezni ukrepamo dovolj zgodaj.
Želimo vam veliko lepih in zdravih trenutkov z vašim novim ljubljenčkom!
Strokoven in izkušen kolektiv. Prijetno in mirno okolje. S spoštovanjem in skrbjo do živali in njihovih lastnikov. Dobrodošli k nam!
8:00 - 15:00
12:00 - 19:00
18:00 - 19:00
12:00 - 19:00
8:00 - 15:00
8:00 - 12:00
Zaprto